Złota Sepulka: Opis | Wyniki | Laureaci

Złota Sepulka - Druga (pod względem wieku) z polskich nagród fantastycznych. Została powołana do życia przez PSMF w roku 1983 jako nagroda honorowa; miała formę plebiscytową ( ze żródeł wynika, że pierwsza edycja miała charakter nagrody honorowej dla J.A. Zajdla ). Istniała tylko trzy lata.
Była to dość dziwna nagroda, gdyż przedział czasu, z którego wybierano najlepsze dokonania, miał owszem - rok, ale liczony od lipca do lipca ( tak więc pierwsza nagroda obejmowała okres od lipca 1982 do lipca 1983 ). Kategorie były jednak w miarę normalne: Książka autora polskiego, Książka autora zagranicznego, Opowiadanie autora polskiego, Seria wydawnicza, Debiut i Propagator literatury fantastycznej. Nazwa nagrody pochodziła od występujących w prozie Lema sepulek. Zainteresowanych problemem odsyłam do "Podróży czternastej" w "Dziennikach gwiazdowych".
Nagroda prawdopodobnie umarła śmiercią naturalną w obliczu konkurencji spowodowanej przez Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. A że jest już niemal całkowicie zapomniana, to widać po podjętej niedawno ( Polcon 2000 ) próbie powołania do życia wyróżnienia dla najlepszych tekstów publikowanych w fanzinach - nagroda ta bowiem wedle pierwotnego zamysłu miała nosić miano Sepulki...