Artykuły uzupełniające:
Bibliografia szczegółowa

Żwikiewicz Wiktor - (19.03.1950, Bydgoszcz) - z zawodu technik geodeta. Po ukończeniu Technikum Geodezyjnego pracował w Bydgoszczy: 1971-1975 w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Był reżyserem i aktorem Teatru Próba w Bydgoszczy. W 1973r. za opowiadanie Wołanie na Mlecznej Drodze zdobył drugą nagrodę w konkursie Młodego Technika, a w 1976r. za utwór W cieniu Sfinksa pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na słuchowisko radiowe.
Najintensywniej tworzył w latach 80-tych; potem na długi czas zamilkł i dopiero w 2002 r. zaczął współpracować z Światem Gier Komputerowych: najpierw przy konkursie literackim, a następnie przy tworzeniu pisma SFera, gdzie publikuje felietony; miejmy nadzieję, że oznacza to także powrót do pióra ( co się powoli zaczyna spełniać; patrz: Appendix Solariana ).
Jego twórczość cechuje poszukiwanie nowych, niebanalnych rozwiązań formalnych oraz próba rzetelnego pogłębienia poruszanej problematyki. Wszystkie powieści koncentrują się na jednym temacie: kontakcie z obcym intelektem, siłą, nierzadko zagładą cywilizacji ludzkiej w jej obliczu ( jak w Drugiej jesieni czy Balladzie o przekleństwie ). Ważną cechą u Żwikiewicza jest styl, którego nowatorskość najbardziej widać w Imago: nawet trudno to opisać.